Коштовні камені: класифікація

Коштовні камені намагалися хоч якось класифікувати ще в старовині - практично з моменту їх відкриття. Якісь камені були красивішими, інші - прозорими або іскристими, треті - дуже твердими, тому створити загальну класифікацію було складно. Який камінь дорогоцінніший - той, що красивіше або той, що рідше зустрічається? І красивіше за чиїми поняттями? Учені створили декілька класифікацій, згідно яких можна визначити який камінь «дорогоцінніше», а значить, дорожче.

Найвідоміша класифікація створена радянським професором Е. Я. Києвленко, який розділив всі камені на три групи, при цьому в главу поставлена вартість чистого каменя на світовому ринку. У першій групі коштовних каменів чотири порядки: до I порядку відносяться алмаз, смарагд, рубін і синій сапфір, до II порядку - олександрит, сапфіри помаранчевий, фіолетовий і зелений, благородний опал чорний і благородний жадеіт, до III порядку - демантоід, шпинель, благородні опали (білий і вогненний), аквамарин, топаз, родоліт і турмалін, до IV порядку - хризоліт, циркон, берилли жовтий, зелений і рожевий, кунцит, бірюза, аметист, піроп, альмандин, місячний і сонячний камені, хризопраз і цитрин.

У другій групі камені ювелірних виробів розділені на два порядки: до I відносяться лазурит, жадеїт, нефрит, малахіт, янтар, гірський кришталь безбарвний і димчастий, чароіт, до II - агат, амазоніт, родоніт, гематит-кровавик, іризуючий обсидіан, опал звичайний і непрозорі іризуючі польові шпати. Третя група не має підрозділів - в неї входять камені виробів, такі як яшма, письмовий граніт, скам'яніле дерево, мармуровий онікс, лиственіт, обсидіан, гагат, селеніт, флюорит, авантюриновий кварцит, агальматолит, малюнчатий кремінь і кольоровий мармур.


Класифікація коштовних каменів

Пізніше була розроблена повніша і детальніша класифікація, що враховує не лише вартість каменів, але і твердість за шкалою Мооса, прозорість, блиск і інші характеристики. Наприклад, в першій категорії ювелірних каменів на першому місці стоять прозорі камені високої твердості: алмаз (твердість 10), корунд, берил, турмалін, гранат, хризоберил, шпинель, монокристали кварцу, топаз, эвклаз, фенакит, циркон, кордиерит, андалузит і ставроліт, що мають твердість від 7 до 10, сподумен, хризоліт, кіаніт, діоптаз, бразилианит, танзанит, хром-диопсид, апатит, бенітоїт, аксиніт, скаполит, томсонит, данбурит, улексит, каситерит, гамбергит, актинолит і зелений обсидіан твердістю від 5 до 7, і камені меншої твердості: сфалерит, флюорит, брусит, цинкіт і шеєліт. Також до коштовних каменів відносяться непрозорі виблискуючі камені (однорідні і малюнчаті), і прозорі камені (яскравозабарвленні, з малюнком або красивими включеннями, без малюнка і кольорового забарвлення і псевдохроічні камені з певним орієнтуванням), непрозорі матові камені з красивим забарвленням і щільною фактурою поверхні (вживані у виробах з подальшою обробкою або, як перли, вживані в природному вигляді).


Класифікація дорогоцінних каменів

Проте до складання цих двох класифікацій коштовних каменів, які використовуються зараз в ювелірній справі, були і інші сповна вдалі спроби класифікувати дорогоцінні мінерали. Наприклад, одним з перших, хто склав зручну і науково обгрунтовану класифікацію, був німецький учений До. Клюге, який в 1860 році розділив камені на істинно дорогоцінні мінерали і стандартні дорогоцінні мінерали з розбиттям каменів на класи. Перші три класи відносилися до істинно дорогоцінних: алмаз, корунд, хризоберил, шпинель - I клас, циркон, берил, топаз, турмалін, гранат, благородний опал - II клас, кордиерит, везувіан, хризоліт, ажсинит, кіаніт, ставроліт, андалузит, хиастолнт, эпндот, бірюза - III клас.


Класифікація: дорогоцінні камені

Трохи пізніше, в 1896 році М. Бауером була запропонована нова класифікація коштовних каменів (пізніше доповнена А.Е. Ферсманом), яка довгий час користувалася популярністю у мінералогів і фахівців-ювелірів. Бауер розділив камені на три групи: I - коштовні камені (самоцвіти), II - вироби (кольорові камені), III - коштовні камені органогенні. Усередині групи камені розділялися на порядки залежно від їх цінності. Проте ця класифікація мала досить серйозних недоліків (наприклад, один і той же мінерал міг відноситися до різних груп або порядків), тому зараз вона не використовується. @md

Як вибрати камінь-талісман: відео

Додати коментар/відобразити коментарі